Šarenolisne vrbe ‘Flamingo’ i ‘Hakuro Nishiki’: grmovi koji unose eleganciju i boju u vaš vrt

Opis šarenolisnih vrba

Vrbe su biljka iz roda Salix koji okupljaju više do 350 vrsta grmova i drveća. Vrbe dolaze u nevjerojatnom rasponu veličina i oblika, a neke vrste su izuzetno popularne u hortikulturi. 

Među najcjenjenijima i najpopularnijim kultivarima vrba su šarenolisne (‘Hakuro Nishiki’ i ‘Flamingo’) koje su postale omiljeni izbor za krajobrazno uređenje. Ako želite dodati ove elegantne grmove u svoj vrt, provjerite našu ponudu sadnica šarenolisnih vrba.

Lišće šarenolisnih vrba je trobojno u proljeće, kombinirajući bijelu, zelenu i ružičastu boju. Novi listovi su gotovo potpuno krem-bijeli s jarkim ružičastim vrhovima, dok tijekom ljeta ružičasta boja postupno nestaje, ostavljajući bijelo-zeleno šarenilo.

Crvene grane dodaju vizualni interes tijekom zime, slično crvenom drijenu. Ova sorta brzo raste i lako se uzgaja, pod uvjetom da tlo u kojem raste bude stalno vlažno.

Šarenolisne vrbe doseže visinu od 120-180 cm i širinu od 150-210 cm (kao grm ili u obliku krošnje), a otporna su na hladnoću do -23°C. Mogu se saditi kao pojedinačne biljke, u manjim grupama ili kao živica, a dostupne su u obliku grmova ili razmnožena stabljike različitih visina (uobičajeno od 60 cm do 120 cm). 

Kako biste sadnjom šarenolisnih vrba stvorili aktraktivnu živicu ili vrtnu gredicu, preporučuje se da ih razmaknete međusobno 75 cm do 100 cm.

Pogledajte našu ponudu šarenolisnih vrba za više informacija.

Osim šarenolishnih vrba, popularne su i žalosne vrbe (npr. varijetet žalosne vrbe ‘Kilmarnock’).

Flamingo vs. Hakuro Nishiki: u čemu je razlika?

Šarenolisna vrba ‘Flamingo’ je novija sorta popularne šarenolisne vrbe ‘Hakuro Nishiki’, koja se pojavila 1979. godine. Šarenolisna vrba ‘Flamingo’ se ističe ranijim i intenzivnijim ružičastim bojanjem novih listova i grana, što podsjeća na perje flaminga.

Slično ‘Flamingo-u’, kultivar ‘Hakuro Nishiki’, također kombinira zelenu, bijelu i ružičastu boju lišća, no ‘Flamingo’ ima nešto izraženiju ružičastu boju lista, sličnu boji perja ptice flamingo (plamenac), stoga je tako dobio i naziv.

Otkrijte više o ‘Flamingo’ i ‘Hakuro Nishiki’ u našoj ponudi na ovoj poveznici.

Sadnja i uzgoj

Šarenolisnu vrbu je najbolje saditi u vlažno, ali dobro drenirano tlo, na sunčanom mjestu. Puno sunce će osigurati najbolju boju lišća, ali biljka će tolerirati i djelomičnu sjenu, posebno u toplijim podnebljima. 

Ova biljka preferira tlo bogato organskim materijalima i zahtjeva stalnu vlažnost.

Uzgoj u posudama

Šarenolisne vrbe se mogu uzgajati u posudama pod uvjetom da njihovo korijenje ima dovoljno prostora. Koristite dobro drenirajuću zemlju prilikom sađenja i provjerite ima li posuda dovoljno drenažnih otvora.

Zalijevajte redovito, jer vrba voli vlažnu zemlju, ali izbjegavajte da zemlja postane potpuno natopljena. U toplijim mjesecima, zalijevanje može biti potrebno i svakodnevno.

Svake 2-3 godine ili kad primijetite da korijenje počinje izlaziti iz drenažnih rupa, presadite vrbu u veću posudu.

Uz pravilnu njegu, šarenolisna vrba u posudi može postati prekrasan i živopisan dodatak vašem balkonu, terasi ili vrtu.

Održavanje i rezidba

Zbog brzog rasta, šarenolisna vrba zahtijeva redovitu rezidbu kako bi zadržala svoj oblik i prekrasne boje. 

Osim toga, rezidba potiče novi rast, koji ponovno donosi trobojno lišće.

Najčešći oblik u koji se formira je kugla, što zahtijeva jaču rezidbu u rano proljeće, a zatim blagu rezidbu jednom ili dvaput tijekom godine, uvijek nakon što lišće izgubi ružičastu boju. 

Prvo što trebate imati na umu je da biste trebali izbjegavati rezidbu prve proljetne sezone nakon što ste posadili biljku.

Pravilno orezivanje donijet će vam cjelosezonski prekrasni prikaz lišća.

Prvi put kada vršite rezidbu šarenolisne vrbe (drugo proljeće nakon sadnje), skratite grm za trećinu. Također, uklonite sve izdanke koji rastu u pogrešnom smjeru te oni su oštećeni ili odumrli.

Sljedeće dvije godine, tijekom proljeća skratite krošnju za polovicu. Nakon toga, biljka će imati potpuno razvijen korijenov sustav te će moći podnijeti intenzivnije orezivanje. Tada će biljka moći podnijeti jače orezivanje (do 60 cm visine grma) koje će potaknuti značajan rast tijekom vegetacijske sezone.

Uz opisano godišnje proljetno orezivanje, preporučuje se tijekom ljeta (nakon što lišće izgubi ružičastu boju) obaviti manje orezivanje pri kojemu treba skratiti svaku granu za 30 cm. 

Ovo “mini” orezivanje potaknut će novi, atraktivni rast lišća tijekom godine.

Ako se ne orezuje, grane biljke će prirodno formirati oblik luka, sto je orezivanje je potrebno kako ako želite u atraktivniji prikaz trobojnih listova i crvene stabljike.

Zaključno o šarenolisnim vrbama

Šarenolisna vrba, osobito sorte poput ‘Flaminga’, pruža vrtlarima i ljubiteljima biljaka priliku da unesu živopisne boje i eleganciju u prostor. Brz rast, atraktivne boje tijekom cijele godine i otpornost na hladnoću čine ove vrbe izvrsnim izborom za svaki vrt. 

Bilo kao pojedinačni primjerak, živica ili ukrasni grm, šarenolisna vrba je biljka koja će zasigurno oduševiti svojim izgledom i lakoćom održavanja.

Za kupnju i više informacija, molimo kliknite ovdje.

Cjelokupnu ponudu vrba možete vidjeti na ovoj poveznici.